مقاله ای در مورد گاو گوشتی هرفورد - Herford Cattle

 

گاو هرفورد یک نژاد گوشتی انگلیسی می باشد که از بخش های منطقه ی هرفورد شیر در غرب میدلند منشاء گرفته است . این نژاد گاوی -هرفورد- به کشور های زیادی صادر شده است و بیش از 5 میلیون نژاد خالص هرفورد در بیش از 50 کشور در سراسر دنیا وجود دارد.  تجارت صادرات گاو هرفورد از سال 1817 در انگلیس  آغاز شده و شروع آن از کنتاکی آمریکا می باشد که با گسترش آن از آمریکا و کانادا و از طریق مکزیک به کشور بزرگ تولید کننده گوشت قرمز در آمریکای جنوبی صورت پذیرفت.  امروزه حاکمیت نژادی هرفورد از استرالیا تا جلگه های وسیع روسیه گسترده است.  گاو های نژاد هرفورد را می توان در فلسطین اشغالی ، ژاپن ، سراسر قاره ی اروپا و اسکاندیناوی  یافت و در مناطق معتدل استرالیا ، کانادا ، آمریکا ، قزاقستان  و روسیه ، در مرکز و شرق آرژانتین ، در اروگوئه ، شیلی و نیوزلند نیز جایی هستند که این گاو ها از نژاد هرفورد بیشترین میزان در تعداد ثبت شده رو دارند . این گاو ها را می توان در تمام نقاط برزیل و برخی از نقاط از کشور های جنوبی قاره ی آفریقا یافت که عمدتاً در کشور های آفریقای جنوبی ، زامبیا و زیمباوه پرورانده می شوند. آن ها در ابتدا طرفداران زیادی در بین دام داران آمریکای جنوب غربی داشتند که که گواه از این مسئله می باشد که مقاومت بسیار بالایی دارد هر چند که منشاء نژاد هرفورد از آب و هوای سرما و رطوبت انگلیس می باشد و آن ها اثبات نموده اند که قابلیت رشد در آب و هوای سخت تر را تقریباً در هر قاره ای دارند.

 

وضعیت حفاظت هرفورد  ---  کم ترین نگرانی

کشور مبدأ  ---  هرفوردشیر ، انگلیس

موارد استفاده  ---  گوشتی

 

Hereford Cattle nar

 

ویژگی های نژادی گاو هرفورد

 

وزن

نر : 1800 پوند

ماده : 1200 پوند

 

قد ارتفاع

نر : 152 سانتی متر

ماده : 140 سانتی متر

 

پوشش رنگی : قرمز و سفید

وضعیت شاخ : سفید رنگ

 

 

تاریخچه نژاد گاو هرفورد - Herford Cattle

 

شورای جهانی هرفورد در انگلیس تشکیل شده است و در حال حاضر 20 جامعه ی هرفوردی در 17 کشور عضو وجود دارد و 8 شورای دیگر نیز در 10 کشور غیر عضو وجود دارد. در آمریکا سازمان رسمی هرفورد و ثبت نژادی هرفورد اتحادیه هرفورد آمریکا می باشد . که دومین جامعه بزرگ از نوع خود در کشور می باشد.

 

تا قرن 18 میلادی ، گاو های منطقه هرفورد شیر که شبیه به  دیگر گاو های انگلستان جنوبی بودند ، کاملاً قرمز و با بخش های سفید بودند که شبیه به نژاد های نوین نورث دوون و ساسکس بودند . در طول قرن 18 و در اوایل قرن 19 میلادی از دیگر گاو ها که عمدتاً شورت هورن بودند به منظور ایجاد گونه ای جدید ی از گاو و گاو گوشتی مد نظر بود ایجاد و مورد استفاده گردید که در ابتدا رنگ های متنوعی داشتند و گله هایی مختلف نیز از رنگ های زرد تا خاکستری و قهوه ای روشن و مقادیر مختلفی رنگ سفید داشتند.  با این حال ، در اواخر قرن 18 میلادی ویژگی چهره ی سفید که جزء خصوصیات نژاد های نوین محسوب می شد به خوبی در این نژاد ایجاد گردید و همچنین این رنگ ها و طرح های جدید نیز در طول قرن 19 نیز ایجاد گردید.

 

گاو نژاد هرفورد را امروزه هنوز هم می توان در حومه ی هرفورد شیر دید و ویژگی های برجسته این نژاد که در نمایشگاه های کشاورزی مشهود می باشد . 

اولین واردات گاو هرفورد با آمریکا در سال 1817 توسط سیاستمداری به نام آقای هنری کلی صورت گرفت و واردات بزرگتر از آن نیز در دهه ی 1840 صورت پذیرفت. 

 

هرفورد های بدون شاخ

 

هرفورد بی شاخ یکی از انواع هرفورد های بدون شاخ با این نوع ژنتیک می باشد که یک جهش ژنتیکی طبیعی می باشد و از سال 1889 به عنوان یک نژاد جداگانه انتخاب گردید. 

 

وارن گامون ، دامدار منطقه آیووا ، بر روی ایده ی پرورش گاو های بدون شاخ سرمایه گذاری نمود  و هم چنین شروع به ثبت 11 گاو بدون شاخ طبیعی هرفورد نمود . 

اتحادیه هرفورد بی شاخ آمریکایی در(APHA) در سال 1910 شکل گرفت . اتحادیه ی هرفورد های بدون شاخ و هرفورد آمریکا در سال 1995 با یکدیگر ترکیب شدند و تحت همان نام انجمن هرفورد آمریکا قرار گفتند . 

 

هرفورد های سنتی

 

گونه های مختلفی از هرفورد با گاو های نژاد های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند تا ویژگی های دلخواه را وارد کنند و همین مسئله درکل سبب تغییر نژادی می شود . با این حال بعضی از گونه ها به صورت جداگانه نگهداری می شوند و خصوصیات نژاد قبلی خود را حفظ کرده اند  و دارای همان مقاومت و شکوفایی هستند . هرفورد های سنتی در حال حاضر در قالب یک اقلیت نژادی حاوی ارزش حفاظت زنتیکی هستند. 

 

Hereford Cattle made

 

مبحث سلامتی گاو های نژاد هرفورد

 

سرطان چشم (ocular squamous cell carcinoma) در نژاد هرفورد رخ می دهد به خصوص در کشور هایی که دارای مداومت نور خورشید هستند و کسانی که ویژگی سطح پایین رنگدانه های قرمز دور چشم را ترجیح می دهند. مطالعاتی انجام شده است در مورد سرطان چشم در گاو های نژاد هرفورد در آمریکا و کانادا که عوامل وراثتی کاهنده خطر سرطان در پلک  و قرنیه کشف گردید.  وگینال پرولپس یک مشکل وراثتی محسوب می شود که در نژاد گاو های هرفورد می باشد و ممکن است تحت تاثیر تغذیه باشد . مشکل دیگر در معرض قرار گرفتن پوست پستان می باشد که به دلیل وجود رنگدانه های سفید در معرض آفتاب سوختگی قرار می گیرند. 

 

کوتولگی در گاوهای نژاد هرفورد رایج است و مشخص شده است که ناشی از یک ژن مغلوب اتوزومی است . به دلیل وقوع برابر این بیماری در تلیسه ها و گوساله های نر ، کوتولگی یک ویژگی مرتبط با جنس محسوب نمی شود.