گاو گوشتی شاروله 

 

گاو نژاد شاروله نژادی از گاو گوشتی تورین می باشد از منطقه شاروله اطراف شارولس که در بورگندی در شرق فرانسه می باشد . نژاد گاو شاروله به عنوان یک گاو گوشتی منتصب شده است  و ممکن است دو رگه با دیگر نژاد ها باشند که شامل گاو های هرفورد و آنگوس می باشد.

 

کشور مبدأ : فرانسه

پراکندگی : سراسر جهان 

 

 ویژگی ها

 

پوشش : سفید

وضعیت شاخ : شاخدار

 

charolais barinton BULLS

 

تاریخچه گاو شاروله

 

 خارج از فرانسه

این نژاد در سال 1934 میلادی در جنوب ایالات متحده و از مکزیک معرفی شد . و در سال 1965 در شمال ایالات نیو انگلند از جانب کانادا معرفی شد.

 

 

ویژگی های گاو شاروله 

 

نژاد شاروله دارای عضلات بزرگ می باشد و با گاوهای نر تا وزن 1100 کیلوگرم و ماده گاو هایی تا 900 کیلوگرم می باشد که حتی در انگلیس رکورد گاو نر 2 تنی شاروله نیز ثبت گردیده است. نژاد شاروله همچنین تمایل به این دارند که نژادی لاغر اندام در بین گاو ها باشد.

 

پراکندگی نژادی گاو شاروله و بررسی گستردگی

 

گاو شاروله بعد از هلشتاین دومین نژاد فراوان در فرانسه و متداول ترین نژاد گوشتی حتی پیش از نژاد لیموزین می باشد. در پایان سال 2014 فرانسه 4.22 میلیون رأس نژاد شاروله داشته است که شامل 1.56 میلیون رأس گاو ماده بوده است که %0.6 کمتر از سال گذشته است. 

گاو شاروله نژادی جهانی می باشد که طبق گزارش سازمان DAD-IS از 68 کشور که 37 مورد آن گزارش اطلاعات جمعیتی می باشد . جمعیت جهانی گاو شاروله 730.000 رأس می باشد که بزرگ ترین جمعیت های این نژاد در جمهوری چک و مکزیک گزارش شده است.

 

نژاد شاروله - زیبو دو رگه

 

این گاو یک دو رگه شده با گاو نژاد برهما یا چاربری میباشد که در برخی از کشور های به عنوان یک نژاد شناخته شده است که می تواند گرمای شدید را نیز تحمل کند و این گاو که یک دو رگه جفت شده با نژاد شاروله از نژاد تورین اروپایی  می باشد در اوایل قرن 20 میلادی وارد برزیل گردید.  در نتیجه این گاو دارای درصد خلوص 63% شاروله و 37% زیبو گردید. که به کانچیم نیز معروف می باشد . این نژاد کیفیت گوشتی بهتر از زیبو و مقاومت حرارتی بیشتر نسبت به گاو های اروپایی دارد. نژاد زیبو در درجه اول کاربرد هندی - برزیلی  با برخی نولر و گوزرت داشت . 

 

 

Charolais 2 female