معرفی گاو ایرشایر Ayrshire cattle

 

 

گاو ایرشایر از نژاد شیری و لبنیاتی -dairy product's- از منطقه ایرشایر در جنوب غربی اسکاتلند که مناطقی سرد سیر و کوهستانی می باشد و نژادی مقاوم به شرایط جوی - آب و هوایی سخت می باشد و مقاومت غذایی بالایی دارد.

وزن متوسط  نژاد های ایرشایر از 450 تا 600 کیلوگرم می باشد و رنگ و نقش های آن از شامل الگوهای رنگ قهوه ای تا قرمز و سفید می باشد.

رنگ قرمز آن از محدوده نارنجی سیر تا قهوه ای پر رنگ می باشد و این نژاد ها به مقاوم بودن و توانایی آن ها در چرای مناسب و تبدیل علف ها به شیر مرغوب  و با کیفیت شناخته شده اند.

نژاد های توانمند ایرشایر در حال حاضر به خاطر خصیصه و ویژگی آسان زایی و طول عمر زیاد معروف اند.

 

 

 

ayshire cattle brown

کشور منبع و ابتدایی :

اسکاتلند

 

گستره جغرافیایی : سر تا سر جهان

 

موارد استفاده : فرآورده های شیری و گوشتی

که با قابلیت چرای مناسب بهره وری اقتصادی بالایی دارند.

 

ویژگی ها

پوشش پوست: سفید و قرمز و قهوه ای

وضعیت شاخ : شاخ دار ، برش آسان

جد و پیشه گاو

بُوس ( پریمنگنیوس ) تُرِس    -----     Bos (primigenius) taurus

ریشه شناسی  و شرح وضعیت کلی نژاد ایرشایر

 

ریشه و نژاد های اصلی ایرشایر به 1800 سال قبل از سال میلادی بر می گردد که  از منطقه آیر در اسکاتلند می زیسته است.

در مدتی که این نژاد تکامل و توسعه یافته به مناطقی از قبیل -  دانلوپ (  Dunlop) – بعداً به کانیگهام (Cunningham ) -   و در آخر به نژاد ایرشایر (Ayrshire) –فرستاده شد . این نژاد در بخش های مختلفی از اسکاتلند – ایر زیست می کند که آلایش و ریشه اصلی این نژاد دو رگه بوده و نژاد های اولیه ایرشایر تا با امروز شناسایی نشده اند.

 

تاریخچه ایرشایر

 

هر چند این نژاد در حال حاضر بومی منطقه ایرشایر اسکاتلند می باشد اما بسیاری از تاریخ دانان بر این عقیده اند که نژاد ایرشایر از کشور هلند ریشه گرفته است.

در سال 1750 این نژاد ها که دو رگه بودند حاصل جفت گیری با نژادی دیگر بودند در حالی که یک ویژگی و شاخصه بارز نیز داشتند و پوستی به لکه های قهوه ای داشتند.

این گاوها شناخته شده و معروف اند به خواص نژادی منحصر به فرد از جمله به قدرت سازگاری در مناطق کوهستانی و زراعی که در سال 1814 شناسایی و ثبت شده اند.

 

 ayrshire cattle calfs

 

تعداد زیادی از کشاورزان تولیدکننده لبنیات طرفدار نژاد ایرشایر هستند زیرا دارای طول عمر دراز ، استقامت و آسان زایی هستند و نظر می رسد علت این ویژگی های مطلوب در نژاد ایرشایر به دلیل وجود شریط آب و هوایی سخت در سکونت گاه بومی این نژاد می باشد.

نژاد ایرشایر در ابتدا در سال 1822 میلادی وارد خاک ایالات متحده شد و در ابتدا وارد کنتیکت و سپس وارد بخش های دیگر از نیوانگلند شدند.

محیط زیست این گونه از گاوها بسیار شبیه به محیط اولیه زندگیشان در اسکاتلند می باشد. انجمن نژاد ایرشایر آمریکایی در سال 1875 تشکیل شد.مصوبه و برنامه شیر نژاد ایرشایر که شامل گواهی نامه برای کشاورزانی می شد که صاحب نژاد ایرشایر بودند در سال 1930 شروع به کار نمود.

 

نکته ای در مورد نژاد ایرشایر شناسایی شده است که نشان می دهد کیفیت شیر این گاو در مقایسه با سایر نژادها کیفیت بالاتری دارد.

در حال حاضر کشاورزانی که در آمریکا صاحب امتیاز این گونه نژاد می باشند در مناطق مختلفی از آمریکا از جمله : نیویورک و پنسیلوانیا مشغول به فعالیت اند.

 

ویژگی ها و خصوصیات نژاد ایرشایر

 

نژاد ایرشایر بنا به ثبت اتحادیه ها نژادی در اندازه متوسط می باشد که بیشترین سازگاری را با سیستم محیط زیست دارد و با دیگر نژاد ها نیز سازگار میباشد.

وزن یک گاو بالغ ایرشایر معمولاً بیش 450 کیلوگرم می باشد.تولید شیر آن ها می تواند به سرحد 9100 کیلوگرم  یا بیشتر از آن در یک سال شیری برسد.

گاو ایرشایر معمولا در رنگ های قرمز و سفید می باشد و رنگ قرمز آن در محدوده ای از قرمز تیره تا قرمز روشن تر می باشد.

بر طبق آمار انجمن نژاد گاو ایرشایر آمریکا ، در بین این نژاد هیچ گونه تفاوتی یا نقش رنگی و یا الگویی ثبت شده که واقعاً تمایز و برتری شود ، وجود ندارد.

گوساله های زاییده شده معمولاً بدون شاخ می باشند و بدون نیاز به جراحی و کمک انسانی زاییده می شوند.طول گاو های شاخ دار این نژاد تا 30 سانتی متر هم می رسد.

به علت مسائل محیط زیستی در مناطق بومی و کوهستانی اسکاتلند ، آن ها نمونه هایی قوی و توانا در کمک به بخش های مختلف کشاورزی هستند و در مقایسه به سایر نژاد های شیری همچنین نژاد هلشتاین فریزلند ، نژاد ایرشایرمعمولاً توانایی زنده ماندن با وجود غذای کم و خاک حاصلخیز را دارد.

 

خلقیات و رفتار های خاص نژاد ایرشایر -- Temparement

 

طی تحقیقاتی در مورد رفتار جمعی از دو رگه های نژاد پالیش سیاه و سفید با ایرشایر ، جرسی ، هلشتاین فریزلند و نژاد سوئیسی سیاه و سفید در کنار ایرشایر به این نتیجه رسیدند که  در برابر دو رگه های دیگر جفت گیری ها ، دو رگه هایی که بیشتر صفات ظاهری ایرشایر را به ارث برده اند :

کم تر حمله می کنند و کم تر به تغییر مکان و تغییر گله حساسیت نشان می دهند و شرایط گله جدید را می پذیرند . در کل نژاد  گاوی به نسبت آرامی هستند.

طی تحقیقات بعدی که انجام شده نکات بیشتری به دست آمد که بین ایرشایر ، هلشتاین ، جرسی ، براون سوئیس و گرنزی ( و سایر نژاد های شیری رایج ) ، نژاد ایرشایر بهتر از سایر نژاد ها در تعامل به محیط و سایرین می باشد اگر چه این خصوصیات به خاطر وزن آن حیوان و ویژگی ظاهری آن نیست بلکه ریشه مثبت ژنتیکی دارد.

 

جمعیت و پراکندگی

 

جمعیت ایرشایر های ثبت شده انگلستان در سال 2008 برابر با 63356 رأس می باشد. در ایالات متحده جمعیت و کاربری این نژاد مطابق با اعلام کارگروه حفاظت از محیط زیست و جانواران در معرض انقراض در کلاس حیوانات مفید و تماما قابل استفاده ثبت شده است ، با این وجود کاهش معنا داری را در آمار ثبت زاد و ولد این نژاد در 30 سال اخیر در شاهد بوده اند در واقع یعنی چیزی حدود 2500 گوساله زایی ثبت شده در سال که این نژاد هنوز نیاز به توجهات بیشتر دارد.

 

ayshire cattle good breeds