گاو گرنزی یک نژاد شیری پربار می باشد که در مناطق گرنزی جزایر کنل ایسلند می زیسته است و به رنگ های حنایی یا قرمز و سفید می باشد و گاوی مطیع و رام و مقاوم در برابر شرایط جوی سخت می باشد.

شیر این گاو بسیار خوش عطر و طعم ، چربی و پروتئین بالا دارد و به دلیل وجود کروتن بتا بالا در شیر ، شیر تولید شده گرنزی به رنگ سفید مایل به زرد طلایی می باشد.

گاو گرنزی یکی از نژاد های موجود در جزایر کنل ایسلند می باشد که در کنار نژاد آلدرنی (منقرض شده) و نژاد جرسی  می باشد.

 

Guernsey Cattle cow

 

تاریخچه نژاد گرنزی

 

نژاد گرنزی در جزایر کنل و بخش گرنزی پرورش داده می شده است و برای اولین بار آمار های رسمی در قرن 19 میلادی ثبت شده است اما در هر صورت منشاء نژادی این گاو با قطعیت ثابت نشده است .

گاو ها در قرون وسطی برای امور بار کشی به ایسلند وارد شدند.

به نظر می رسد نژاد گرنزی از گاو های وارد شده از فرانسه، گاو های نر سرزمین های انگلستان و یا نژاد های گندم گون فرامنت دو لئون انگلستان منشاء گرفته است.

همچنین به نظر می رسد که بیشترین نفوذ از سمت گاو های هلندی می باشد که در قرن 18 میلادی وارد ایسلند شدند. در طول این قرن تعداد بسیاری از نژاد های گاو مختلف از جزایر ایسلند به انگلستان صادر شدند. بعضی از این نژاد ها نیز از قبلاً از فرانسه وارد شده بودند.

واردات گاو فرانسوی به جزیره ی گرنزی طبق قوانین 1819 میلادی ممنوع شده بود اما در برخی از واردات های دامی این مسئله تا سال 1877 تعلیق شد. برخی از نژاد های منقرض شده مانند Alderny در واقع در وقایع جنگ جهانی دوم با سایر نژاد های شیری گوشتی ترکیب شدند به خلوص خود را از دست دادند.

 

صادرات اسپرم نژاد های مرغوب یکی از منابع اقتصادی برای ایسلند محسوب می شد . در اوایل قرن بیستم تعداد زیادی از نژاد های گرنزی به ایالات متحده صادر شد.

نژاد گرنزیدر لیست حیوانات حفاظت شده ی ایالات متحده قرار گرفته استو طبق آمار رسمی تعداد زاد و واد این نژاد سالانه 2500 راس و در کل مجموع 10000 راس می باشد.

 

 گاو گرنزی از سری گاو ها سایز کوچک می باشد و وزن ماده گاو آن 450 تا 500 کیلوگرم و وزن گاو نر بالغ 600 تا 700 کیلوگرم می باشد، پوشش رنگی آن قرمز یا حنایی (گندم گون) می باشد.

رنگ این گاو ممکن است از رنگارنگ باشد و از رنگ های قرمز و سفید تا حنایی و سفید متغییر باشد.

از ویژگی های نژاد گرنزی می توان به 

  1. طول عمر بالا
  2. زایمان بدون سختی
  3. چرای عالی 
  4. و نسبتاً کوچک سایز بودن آن
  5. و محصولات شیری با کیفیت و تاثیرگذار

 

این مزایایی عالی با استراتژی های اصلاح نژاد به خطر افتاده است و در نتیجه سبب ناخالصی این نژاد با پاهایی دراز و هیکلی درشت تر شده است.این ویژگی های سنتی و خدادادی که در این نژاد دیده می شد دیگر از بین رفته است، مخصوصاً این ویژگی ها زمانی از بین می رود که این گاو دورگه با نژاد گاو هلشتاین - فریزلند شود.

 

موارد استفاده گرنزی

 

گاو گرنزی یک نژاد شیری می باشد و یکی از اهداف از تکثیر این نژاد ، رشد و نمو آن است. شیر این نژاد به رنگ زرد طلایی می باشد به دلیل  کاروتن و ویتامین a بالا محتوی شیر.

میزان چربی شیر آن %5 و میزان پروتئین %3.7 می باشد.میزان تولید گرنزی بابت هر راس گاو نیز 6000 لیتر سالیانه می باشد.