گاو براون سوئیس

 

گاو نژاد براون سوییس یک نژاد معروف سوییسی از سری گاو های شیری می باشد که در منشاء اصلی آن از رشته کوه های آلپ می باشد.

بعد از گاو هلشتاین این نژاد دومین نژاد پر تولید شیر در دنیا می باشد که تولید شیر آن سالانه بیش از 9000 کیلوگرم می باشد. محتویات شیر براون سوییس شامل حدود %4 چربی و %3.5 در صد پروتئین محتوی شیر می باشد.یکی از برتری های این شیر تولید محصولات پنیری مختلف با طعم عالی می باشد.

 

براون سوییس به دوران بارداری طولانی مشهور است ، از دیگر ویژگی می توان به : سایز و جثه بزرگ - گوش های خزدار و خلق و خوی مطیع و آرام بودن آن اشاره نمود.

بدون در نظر گرفتن این مسئله که گاو نژاد براون سوییس انعطاف پذیر و واکنش گرا به شرایط می باشد ، آن ها همچنین نژادی مقاوم و قادر به زنده ماندن در شرایط کمبود قضا و توجه کم را نیز دارند.

 

cow Brown Swiss cattle

 

 منشاء پیدایش براون سوییس

 

زیستگاه اولیه این نژاد برای اولین بار دامنه های رشته کوه های آلپ در کشور سوییس می باشد و در عین حال آن ها در شرایط سخت جوی رشد و نمو داشته اند که به این سبب بدنشان به گرما ، سرما و بسیاری دیگر از عوامل بیماری زا مقاوم می باشد.

طبق نظریه ای که یکی از دانشمندان اروپایی در سال 1949 ارائه داد این بود که این نژاد همراه با نژاد های دامی Pinzgauer blood وارد رشته مناطق آلپ سوییس شده است . البته پایه اصلی این فرضه مستدل و کامل نیست و دانش کمی از ژنتیک و تاریخچه نژادی را در بر می گیرد . بعد ها با پیشرفت علوم ژنتیک این فرضیه کاملاً رد شد.

 

نژاد های گاو مرسوم و با سابقه که در ایالات متحده پرورش داده شده اند به عنوان گاو نژاد براون سوییس شناخته شده اند اما براستی تفاوت بسیاری با گاو براون سوییس خالص واقع در سرزمین های سوییس دارند که در اواخر قرن 17 تا 18 میلادی می زیسته است.

اولین گاو نر نژاد براون سوییس که برای اولین بار از سرزمین های سوییس در زمستان 1869 میلادی توسط آقای کلاک وارد ایالات متحده شد. همچنین آقای ویلیام تل تعداد 7 گاو نر مرغوب به نام های Zurich ,Luceren,Gretchen,Brinlie,Lissa,Christina,and Geneva را وارد صنعت دامپروری ایالات متحده نمود.

جمعاً 25 گاو نر و 140 گاو از سرزمین ها سوییس وارد کشور ایالات متحده شد. 

در حالی که پیدا کردن یک نژاد غیر خالص با نژاد خالص کار آسانی است . نژاد براون سوییس معمولاً در مواجه با گروه های حیوانات خانگی یا گروه های کوچک و یا مزارع بزرگ تر نسبت به آن واکنش مثبت نشان می دهد و اغلب با نژاد های هلشتاین و جرسی سازگاری دارند.

 

 ویژگی های کلی نژاد براون سوییس

 

نژاد براون سوییس با بدنی سایز متوسط تا بزرگ و گوش های کرکی می باشد. رنگ این گاو ها معمولاً از قهوه ای روشن تا خاکستری تیره می باشد. آن ها همچنین خیلی مقاوم به گرما و سرما و مطیع هستند با طبیعت رفتاری آرام.

نژاد گاو براون سوییس گاوی با شیر منحصر به فرد می باشد و با داشتن زنجیره اسید چرب طولانی تر در بین نژاد های شیری و دارا بودن گولبول های چربی کوچک تر در خامه ی شیر آن بسیار حائز اهمیت می باشد.

حال این همه تفاوت به چه معنا می باشد :  این ویژگی های اسید چرب به معنی افزایش خیلی آهسته خامه شیر نژاد براون سوییس می باشد.

این تفاوت ها و نسبت به بین پروتئین در شیر آن، تبدیل به شیری ایده آل برای تولید کنندگان صنعتی پنیرسازی می باشد.